
3M
Downloads
232
Episodes
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek ”Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), ”Co robić przed końcem świata” (2021). ”Ucieczka od bezradności” (2021) oraz ”Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022).
Episodes

3 days ago
3 days ago
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” goszczą Juliusz Strachota i Jakub Żulczyk, pisarze, autorzy podcastu „Co ćpać po odwyku” oraz książki pod tym samym tytułem, która ukaże się we wrześniu nakładem wydawnictwa Newhomers.
A rozmawiamy o uzależnieniu i życiu.
Rozmawiamy także o podcaście „Co ćpać po odwyku” oraz o tym, skąd wziął się pomysł na książkę. O tym jak rozmawiać o uzależnieniach. O tym, że uzależnienie to symptom, a nie problem sam w sobie. O tym jak w Polsce myśli się i mówi o alkoholu. O różnych podejściach do tego tematu.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!

Sunday Jul 13, 2025
#231 Neapol słodki jak sól. Rozmowa z Piotrem Kępińskim
Sunday Jul 13, 2025
Sunday Jul 13, 2025
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Piotr Kępiński, pisarz, eseista, poeta, autor m.in. książki „Neapol słodki jak sól” (Wydawnictwo Czarne).
A rozmawiamy o Neapolu.
Rozmawiamy także o mieście jako żywym organizmie. O tym, jak miasto odsłania się przybyszom. O historii i teraźniejszości Neapolu. O kamorze, neapolitańskiej mafii. O neapolitańskiej kuchni. O polskiej i nie tylko literaturze, która opowiada o Neapolu. O specyficznej duchowości Neapolu – przenikających się katolicyzmie i pogaństwie. O neapolitańskiej kuchni – pizzy i limoncello.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!

Sunday Jul 06, 2025
#230 Wakacyjne (i nie tylko) rekomendacje lekturowe’2025 #2
Sunday Jul 06, 2025
Sunday Jul 06, 2025
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” polecam książki – na wakacje i nie tylko.
Oto te polecenia:
Raymond Chandler „Głęboki sen”, przeł. Bartosz Czartoryski, Karakter
Philip K. Dick „Ubik”, przeł. Michał Roniker, Rebis
Robert Galbraith „Jedwabnik”, przeł. Anna Gralak, Wydawnictwo Dolnośląskie
Robert E. Howard „Solomon Kane”, przeł. Tomasz Nowak, Vesper
Tomasz Krok „Afera teozofów”, Instytut Pamięci Narodowej
Gerald Durrell „Moja rodzina i inne zwierzęta” (przeł. Anna Przedpełska-Trzeciakowska), „Moje ptaki, zwierzaki i krewni” (przeł. Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Andrzej Trzeciakowski), „Ogród bogów” (przeł. Ewa Horodyńska), Noir Sur Blanc
Owocnego słuchania i czytania!

Sunday Jun 29, 2025
Sunday Jun 29, 2025
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Julia Marczyńska, filozofka, autorka książki „Epistula privata. Przyczynek do badania niewysławialnego w mowie pisanej”, redaktorka sekcji ukraińskiej w portalu „Culture.pl”.
A rozmawiamy o filozofii, życiu i śmierci.
Rozmawiamy także o tym na ile filozofia pozwala lepiej rozumieć życie i „oswajać” śmierć. O tym, czy filozofia pomaga czy przeszkadza w codzienności. O dwóch wielkich filozoficznych osobowościach – Cezarym Wodzińskim i Zbigniewie Mikołejce. O wojnie, śmierci i cierpieniu. O tym, czym filozofia różni się od religii. O tym, czy wiara jest ucieczką przed trudami życia, wyrazem braku akceptacji dla nieprzeniknioności świata, czy też jest właśnie afirmacją tajemnicy.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!

Sunday Jun 22, 2025
#228 Świat na granicy wielkich przemian. Rozmowa z prof. Andrzejem Lederem
Sunday Jun 22, 2025
Sunday Jun 22, 2025
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Andrzej Leder, filozof i psychoterapeuta, autor m.in. książek „Prześniona rewolucja” i „Ekonomia to stan umysłu”, związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN.
A rozmawiamy o świecie na granicy wielkich przemian.
Rozmawiamy także o tym, co nas czeka w najbliższej przyszłości. O wojnach w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. O porażce projektu liberalnej demokracji. O tym czy ta porażka jest nieodwracalna. O neoliberalizmie i autorytaryzmie. O potrzebie sensu i celu oraz o konstruktywnych i destrukcyjnych sposobach jej zaspokajania. O tym co może być źródłem sensu dla współczesnych społeczeństw – chrześcijaństwo czy Oświecenie? O apokaliptycznym optymizmie i wielkich przemianach, które przed nami. O tym czy widmo globalnej zagłady jądrowej jest realne.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!

Sunday Jun 15, 2025
#227 Wakacyjne (i nie tylko) rekomendacje lekturowe’2025 #1
Sunday Jun 15, 2025
Sunday Jun 15, 2025
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” polecam książki – na wakacje i nie tylko.
Oto te polecenia:
Jozef Karika „Szczelina”, Stara Szkoła, przeł. Jolanta Betlej
Clive Barker „Księgi krwi” tom 1 (1-3) oraz 2 (4-6), MAG, przeł. Paulina Reiter, Michał Jakuszewski, Anita Studniarek, Wojciech Szypuła, Anna Dobrzańska, Małgorzata Strzelec
Adam Higgingbotham „Katastrofa Challengera”, SQN, przeł. Jan Halbersztat
Nick Bostrom „Superinteligencja”, Helion, przeł. Dorota Konowrocka-Sawa
Patrick J. Deneen „Dlaczego liberalizm zawiódł”, PIW, przeł. Michał J. Czarnecki
Piotr Kępiński „Neapol słodki jak sól”, Czarne
Dennis Burmeister, Sascha Lange „Depeche Mode. Monument (wydanie rozszerzone)”, przeł. Irmina Witkowska, Emilia Skowrońska, SQN
Owocnego słuchania i czytania!

Sunday Jun 08, 2025
Sunday Jun 08, 2025
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości mec. Łukasz Kowalczyk, radca prawny, publicysta „Kultury Liberalnej”, specjalizujący się w tematyce prawa autorskiego i prawie nowych technologii.
A rozmawiamy o własności w świecie wirtualnym.
Rozmawiamy także o tym, kto ma prawo do naszych postów na facebooku. I w ogóle – wszelkich danych na nasz temat dostępnych w sieci. O profilowaniu i nakłanianiu do decyzji konsumenckich i politycznych w internecie. O prawdzie i fałszu w kontekście sztucznej inteligencji. O tym, jak działają duże modele językowe. O tym, czy wielkie korporacje mają prawo „trenować” modele językowe za pomocą naszych treści. O tym, czy stoimy u progu rewolucji w rozumieniu pojęcia „własność”, czy też w dzisiejszych sporach nie ma nic istotnie nowego.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!

Sunday Jun 01, 2025
#225 Jak powstają teorie fizyczne? Rozmowa z prof. Janem Chwedeńczukiem
Sunday Jun 01, 2025
Sunday Jun 01, 2025
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Jan Chwedeńczuk, fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego.
A rozmawiamy o tym, jak powstają teorie fizyczne.
Rozmawiamy także o tym, czym jest teoria w fizyce. O tym, czym się różni fizyka teoretyczna od fizyki doświadczalnej. O relacjach pomiędzy teorią a rzeczywistością. O tym jak rzeczywistość prowadzi do teorii i jak teoria prowadzi do rzeczywistości. O tym, czy przestrzeń jest skwantowana.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!

Sunday May 25, 2025
#224 Populizm a demokracja. Rozmowa z prof. Arkadiuszem Stempinem
Sunday May 25, 2025
Sunday May 25, 2025
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Arkadiusz Stempin, politolog i historyk z Uczelni Korczaka w Warszawie i Uniwersytetu we Fryburgu.
A rozmawiamy o populizmie i demokracji.
Rozmawiamy także o „zwrocie konserwatywnym”. O różnicy pomiędzy populizmem a polityką demokratyczną (prawicową lub lewicową). O abdykacji Benedykta XVI jako początku nowej epoki politycznej. O wyborach w Polsce i Stanach Zjednoczonych. O momencie dziejowym, w którym jesteśmy i o tym, jak rysują się scenariusze na przyszłość.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!

Sunday May 18, 2025
#223 Wiosenno-letnie rekomendacje lekturowe
Sunday May 18, 2025
Sunday May 18, 2025
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” polecam książki na wiosnę i lato 2025.
Są to:
Pierre Hadot „Zasłona Izydy”, przeł. Elżbieta Lubelska, Piotr Herbich, Fundacja Augusta hr Cieszkowskiego, Warszawa 2024
Lawrence Durrell „Czarna księga”, przeł. Maciej Machała, Zysk i S-ka, Poznań 20205
Michał Herer „Nowoczesność na haju”, Krytyka Polityczna, Warszawa 2025
Rene Girard „Apokalipsa tu i teraz” (wznowienie), przeł. Cezary Zalewski, WAM, Kraków 2025
Mirosław Filiciak, Patryk Wasiak „Weź pan Rambo! Społeczna historia magnetowidów w Polsce”, Wydawnictwo Naukowe Katedra, Gdańsk 2022
Robert D. Kaplan „Tragizm polityki naszych czasów. Strach, fatum i brzemię władzy”, przeł. Michał Głatki, Prześwity, Warszawa 2023
Jonathan Haidt „Niespokojne pokolenie”, przeł. Robert Filipowski, Zysk i S-ka, Poznań 2025
Tom Holland „Boże władztwo. Jak chrześcijański przewrót zmienił oblicze świata”, przeł. Tristan Korecki, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2025
Owocnego słuchania (i czytania)!